ماده 29 شرایط عمومی پیمان

ماده 29. تغییر مقادیر، قیمت های جدید، تعدیل نرخ پیمان

آنچه در ماده 29 شرایط عمومی پیمان میخوانیم

الف) در ضمن اجرای کار، ممکن است مقادیر درج شده در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان تغییر کند. تغییر مقادیر به وسیله مهندس مشاور محاسبه می‏شود و پس از تصویب کارفرما به پیمانکار ابلاغ میگردد. پیمانکار با دریافت ابلاغ تغییر مقادیرکار، موظف به انجام کار با نرخ پیمان است، به شرط آنکه مبلغ ناشی از تغییر مقادیر کار، از حدود تعیین شده در زیر بیشتر نشود.

 1. افزایش مقادیر باید در چارچوب موضوع پیمان به پیمانکار ابلاغ شود. جمع مبلغ مربوط به افزایش مقادیر و مبلغ کارهای با قیمت جدید (موضوع بند ج) نباید از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود.

تبصره- اگر نرخ پیمان مشمول تعدیل آحاد بها باشد، برای محاسبه افزایش مبلغ پیمان به سبب قیمت های جدید، ابتدا قیمت های جدید به مبنای نرخ پیمان تبدیل می‏شود و سپس ملاک محاسبه قرار میگیرد.

 • جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیر و حذف آنها نباید از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود.

اگر این مبلغ، از حد تعیین شده بیشتر شود و پیمانکار با اتمام کار با نرخ پیمان موافق باشد، عملیات موضوع پیمان در چارچوب پیمان انجام میشود. ولی در صورتی که پیمانکار مایل به اتمام کار نباشد، پیمان طبق ماده 48 خاتمه داده می‏شود.

برای مشاهده ادامه مطلب به صورت کامل اینجا را کلیک نمایید.

برای مشاهده تعاریف آیتم های ستاره دار و قیمت جدید کلیک نمایید.

برای مطالعه روش محاسبه قیمت جدید کلیک نمایید.

برای آگاهی از پیوست 5 فهارس بها مبنی بر کارهای جدید پیمان کلیک نمایید.

8 دیدگاه برای “ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان”

 1. سلام وقتتون بخیر. پیوست ۵فهرست بهای پایه ابنیه ذکر شده چنانچه قیمت یا مقدار پیش بینی نشده نشده باشد مشمول بند ج ماده ۲۹خواهد شد.

  • همانطور که در بالا ملاحظه کردید موضوع بند ج ماده ۲۹ شرایط عمومی به این موضوع پرداخته است.
   اگر در چاچوب موضوع پیمان، کارهایی به پیمانکار ابلاغ شود که برای آن ها قیمت و مقدار در فهرست بها و مقادیر منظم به پیمان پیش بینی نشده است، پیمانکار باید بی درنگ پس از دریافت ابلاغ مهندس مشاور، قیمت پیشنهادی خود را برای اجرای کارهای یاد شده، همراه با تجزیه قیمت، به مهندس مشاور تسلیم کند. قیمتی که با توافق پیمانکار و مهندس مشاور تعیین شود و به تصویب کارفرما برسد، ملاک پرداخت است. قیمت های جدید یکه به این صورت تعیین میشود باید بر حسب هزینه اجرای کار در محل اجرا محاسبه گردد. از این رو، تنها ضریب هزینه بالاسری پیمان به قیمت های جدید اعمال میشود.

   • سلام. اگه ردیف آیتم و بهای واحد موجود باشه ولی مقدار صفر باشه یا اصلا ننوشته شده باشه، بازهم کارجدید قیمت جدید محسوب میشه و از آنالیز طبق بند ج استفاده میشه؟ طبق پیوست ۵ سال ۹۶ میپرسم چون اونجا نوشته اگه بهای واحد یا مقدار نداشته باشه مشمول بند ج هست. ممنون

    • سلام؛
     این موضوع به نگاه کارفرمای محترم بستگی داره،ممکنه دقیقا مطابق آنچه در پیوست ۵ گفته شده کار جدید محسوب بشه و با توجه به سقف ده درصدی کار جدید، میتونه بد باشه، که در اغلب اوقات در این حد سختگیری وجود ندارد و اگر در فهرست بهای منظم به پیمان باشد ولی آیتم مورد نظر در برآورد آورده نشده باشد از آوردن تحت عنوان کار جدید چشم پوشی میشود.

 2. سلام قرار دادی بافهرست بها سال ۸۸ با کارفرمایی منعقد شده با توجه به حجم بالای کار اضافه مقدار قابل توجهی بعداز الاغ ۲۵درصد افزایش کار به قرارداد متمم ارجاع شده که تاکنون بعد از چندین سال موفق به عقد قرارداد متمم نشدم ومطالباتم نیز پرداخت نشده با توجه به اینکه فهرست بهای ابنیه سال ۹۹ابلاغ شده سوال داشتم خدمتتان قرار داد متمم باید با چه فهرستی بهای چه سالی انعقاد شود ممنون سپاسگزارم

  • سلام خدمت شما، قرارداد متمم مطابق با فهرست بهای منضم به پیمان تنظیم خواهد شد، و شما با توجه به افزایش تورم طی سالهای اخیر چنانچه موفق به عقد قرارداد متمم بشوید باید برای فهرست بهای منضم به پیمان ضریب افزایشی در نظر بگیرید، در واقع مبلغ پیمان شما تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − دو =