آهک شکفته

تعریف :

 

معمولا آهک هایی که دارای مقدار بیشتری منیزیت هستند، خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به نوع خالص خود دارند. همینطور آهک های منیزیومی دارای سختی بیشتری هستند..

آهک شکفته در هنگام سخت شدن تغییر حجم نمیدهد.

آهک شکفته در ساختن شفته و ملات های ماسه آهک، گل آهک، باتارد(ماسه، آهک، سیمان)، گچ و آهک، در کارهای بنایی و اندودها مصرف میشود.

همچنین در ساختن چسباننده های آهک پوزولان، آهک سرباره، آجر ماسه آهکی، پایدار کردن خاک و ساختن خشتهای پایدار شده آهکی، بتن آهکی سنگین یا نتخلخل از آهک استفاده میشود.

افزودن آهک به ملات های سیمانی باعث افزایش خاصیت خمیری و قابلیت کاربرد، افزایش نگهداری آب، انعطاف پذیری بیشترملات تحت تنش و چسبندگی بیشتر ملات به مصالح بنایی میشود.

کاهش نفوذپذیری ملات ها و اندود ها در مقابل آب، کاهش جمشدگی ناشی از خشک شدن ملات و ثابت ماندن حجم آن پس از گرفتن و سخت شدن از دیگر محاسن افزودن آهک به ملات سیمانی است.

آهک با خاک احتمالی موجود در ماسه ترکیب میشود و از آثار مخرب خاک در ملات های سیمانی میکاهد.

مصرف آهک در پایدار کردن خاک نیز معمول است و بسیاری از ویژگی های خاک را بهبود میبخشد، کاهش زمان خشک شدن مخلوط در نواحی مرطوب، کاهش میزان انقباض و انبساط خاک بر اثر تغییر رطوبت، تسریع در شکستن کلوخه های خاک رسی، افزایش مقاومت، کاهش نفوذ رطوبتو افزایش دوام و پایایی خاک از جمله مزایای استفاده از آهک به شمار می آید.

آهک شکفته گردی است با وزن مخصوص 2.2 تن در متر مکعب که باید درشتی دانه های آن کمتر از 0.2 میلی متر باشد.

همچنین وجود آهک در خاک مانع از روییدن گیاهان میشود.

“کتاب مصالح ساختمانی-سام فروتنی”

جهت آشنایی با شفته آهک کلیک نمایید

خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی کوینکس

به همراه جزوه آموزشی رایگان تحلیل تکنیکال

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + پنج =